Który rodzaj bramy wybrać?

Projektowanie budynku powinno obejmować wszystkie jego części – również tą garażową. Już na tym etapie warto wybrać odpowiednią bramę garażową. Podstawową różnicą między rodzajami bram jest sposób ich otwierania. O tym, która będzie odpowiednia decyduje kilka czynników, a m.in. dostępna przestrzeń. Wśród popularnych typów bram są te segmentowe i uchylne. Podpowiadamy, dla kogo sprawdzą się te bramy.


brama garażowa 

Brama uchylna

 

Bramy uchylne cieszyły się dużą popularnością przez długi czas i nadal są chętnie wybierane ze względu na przystępną cenę. Odznaczają się prostą budową: skrzydło unosi się na prowadnicach, jednak najpierw zachodzi nad samochód, a następnie chowa się pod sufitem garażu. Konstrukcja może być wykonana ze stali lub aluminium. Montaż tej bramy również jest bardzo łatwy! Decydując się na nią należy zagospodarować nieco więcej miejsca na podjeździe, zwykle jest to około 1m. Ważne jest precyzyjne zamocowanie bramy uchylnej, które polega na dopasowaniu uszczelek. Zapobiega to przenikaniu do wewnątrz zimnego powietrza i wywiewaniu ocieplonego.


Brama segmentowa

 

Bramy segmentowe można podzielić na górną i dolną, a rozróżnia je sposób i kierunek otwierania. Skrzydło bram składa się z kilku segmentów, które połączone są zawiasami i zabezpieczone uszczelkami. Wykonane są zazwyczaj z profili ze stali, pokrytej blachą. Wykończenie stanowi powłoka z farby proszkowej, okleina, drewno lub aluminium.


Brama segmentowa górna. Zasada jej działania jest bardzo prosta! Segmenty poruszają się na rolkach po prowadnicach, które montowane są do ścian oraz sufitu garażu. Po otwarciu płaszcz chowa się pod sufitem. System ten nie zajmuje zbyt wiele miejsca i może być instalowany w budynkach z garażami, do których wjeżdża się bezpośrednio od strony ulicy.


Brama segmentowa boczna. To ciekawa alternatywa dla niższych, lecz szerszych garaży. Segmenty ustawione są pionowo i po otwarciu zachodzą na jedną ze ścian garażu. Prowadnice montowane są nie po bokach, ale na suficie i w podłodze garażu. To duże ułatwienie, jeśli brama jest jedynym wejściem – można dostać się szybciej i nie czekać aż otworzy się całość.


brama garaż

 

Różnice między bramą uchylną a segmentową

 

Modele segmentowe są bardzo łatwe w obsłudze oraz szczelne, a dzięki temu ciepło nie ucieka z garażu. Z kolei bramy uchylne są bardziej przystępne cenowo. Porównajmy te dwa typy bram garażowych!


Jakie są podobieństwa?

Jakie są różnice?Każdą bramę można wyposażyć w mechanizm automatycznego otwierania.

Są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, a także mogą być wykonane z przeróżnych materiałów – stali, aluminium i innych.

Oba te rodzaje umożliwiają zastosowanie przeszkleń.

A co bardzo ważne, dodatkowo można zamontować zabezpieczenia antywłamaniowe.
W przypadku bramy uchylnej ważne jest zastosowanie większej przestrzeni zarówno w garażu, jak i przed nim.

Z kolei brama segmentowa nie wymaga tego miejsca i obszaru pod sufitem.

Szczelność bram uchylnych nie jest za dobra, a z kolei segmentowa wykazuje doskonałe właściwości izolacyjne.

Bramy uchylne są zwykle tańsze od tych otwieranych segmentowo.

 

Którą bramę wybrać?

 

Przy wyborze bramy garażowej należy wziąć pod uwagę indywidualne oczekiwania użytkowników. Warto zastanowić się nad wymiarami bramy, funkcjonalnością, a także ich estetyką i tym, co dla nas jest najważniejsze. Bramy segmentowe cieszą się popularnością ze względu na to, że zajmują mało miejsca i można je stosować przy krótkich podjazdach. Jednak jeśli przestrzeni mamy pod dostatkiem, można zamontować bramę uchylną.


Każda brama odznacza się innymi cechami i musimy pamiętać, że będzie służyła nam przez wiele lat. Dlatego czasem warto zainwestować, aby obsługa była komfortowa oraz działanie bezawaryjne. Należy pamiętać także o tym, aby wygląd bramy był dopasowany do całej architektury budynku – tutaj jednak producenci oferują szeroki wybór wzorów, kolorów i materiałów.

Współpraca

Stany magazynowe

Dowiedz się więcej »
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]