Parapet wewnętrzny - jaki wybrać?

Parapet wewnętrzny jest elementem wykończenia okna i w zależności od wybranego modelu może pełnić nie tylko funkcjonalną rolę, lecz także stanowić estetyczne dopełnienie okiennej wnęki. Podokiennik ma za zadanie ukierunkowywać ciepłe powietrze z kaloryfera oraz zatrzymywać kurz. Dlatego właśnie istotny jest kształt, a także materiał, z jakiego będzie on wykonany. Jaki więc powinniśmy wybrać parapet? Oto krótki przewodnik po rodzajach podokienników.Dostosuj parapet do pomieszczenia

Materiał podokiennika powinniśmy wybierać po uwzględnieniu jego przeznaczenia i przestrzeni, w jakiej się on znajdzie. W łazience sprawdzą się parapety wykonane z materiałów odpownych na wodę, natomiast w sypialni bez wahania możemy sięgnąć po parapet drewniany. Co powinniśmy uwzględnić, dobierając model podokiennika do naszego wnętrza?

Parapety komorowe PCV

Są to najczęściej wybierane parapety. Są odporne na wilgoć, jednak trzeba uważać, aby zamontować je w odległości nie mniejszej, niż 15 cm od grzejnika, ponieważ mogą się pofałdować w wyniku podwyższonej temperatury. Są one wykończone laminatem w różnych kolorach i mogą imitować drewno czy kamień. Inne zalety podokienników komorowych to: szybki montaż, estetyka oraz możliwość ich ponownego przetworzenia. Struktura pozwala na łatwe utrzymanie ich w czystości.

Parapety z płyt postformingowych

Rdzeniem tego rodzaju parapetu jest płyta wiórowa oklejona laminatem w dowolnym kolorze. Zazwyczaj ich powierzchnia jest matowa lub półmatowa, ale można także wybrać parapet z połyskiem. Krawędź podokiennika jest zagięta do dołu, a boki są wykończone plastikową nakładką. Parapety te są odporne na wilgoć, wysokie temperatury, a także uszkodzenia.

Parapety drewniane

Wewnętrzne parapety mogą być wykonane z buku, sosny czy dębu. Drewno jest klejone warstwowo, co zapobiega jego odkształceniu się pod wpływem ciepłego powietrza z grzejników lub wilgoci. Drewniane parapety posiadają frezowane krawędzie, wykończone bezbarwnym lakierem bądź woskiem. Chroni to przed zarysowaniami. Ich szerokość, rodzaj drewna i kolor można dopasować do osobistych preferencji. Podokienniki drewniane są częstym wyborem, ponieważ pasują nie tylko do drewnianych okien, ale również nadają wnętrzu przytulny charakter.

 


Parapety kamienne

Na parapety wewnętrzne stosuje się marmur lub granit. W zależności od pochodzenia skały, mamy do czynienia z dostępnością różnych kolorów. Granit jest bardziej odporny na zabrudzenia, natomiast marmur (po zabezpieczeniu odpowiednim impregnatem) jest bardziej estetyczny. Impregnację marmuru trzeba powtarzać. Z kolei parapety z marmuru syntetycznego wyglądem przypominają parapety z marmuru oraz granitu, są od nich jednak dużo lżejsze. Są odporne na uszkodzenia, środki chemiczne i mają gładką powierzchnię w różnych kolorach.

Parapety z płytek ceramicznych

Można je dobrać tak, by pasowały do glazury, którą są wykończone ściany czy podłoga w łazience. Mogą służyć przez lata, jeśli na styku z oknem zostanie zastosowane wypełnienie z elastycznie trwałego materiału.

Parapety z tworzywa

Są produkowane z twardego PCW o przekroju komorowym, wykończone okleiną lub laminatem. Parapety są lekkie, łatwe w utrzymaniu czystości oraz tanie. Modele mogą różnić się kolorami czy wzorami. Można je nałożyć na stary parapet, nie demontując poprzedniego.

Parapety akrylowe

Wykonane z masy akrylowej z wypełniaczami. Są twarde, nie odbarwiają się, a ich uszkodzoną powierzchnię można zeszlifować. Ich powierzchnia może być matowa lub z połyskiem w różnych kolorach.


Montaż podokiennika można zlecić stolarzowi, glazurnikowi lub parkieciarzowi (w zależności od rodzaju materiału parapetu). Jest to ważny detal, którego wybór powinien być przemyślany. Parapet powinien być nie tylko funkcjonalny, ale także estetycznie dopasowany do wnętrza. Można także ich nie montować, ale bez nich powierzchnia ścian pod oknem zostanie szybko zabrudzona.

Współpraca

Stany magazynowe

Dowiedz się więcej »
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]