Wybieramy klamkę do drzwi wewnętrznych

Klamki do drzwi na ogół wydają się być mało istotnym elementem, na który nie zwracamy uwagi przy remoncie. Trzeba jednak wiedzieć, że to od wyboru odpowiedniej klamki zależy komfort użytkowania drzwi. To właśnie ten detal powinien być dopasowany do ciężaru oraz wyglądu drzwi, a także stylu wnętrza. Zobacz, które klamki sprawdzą się u Ciebie najlepiej.Cztery właściwości klamek

Aby klamki spełniały dobrze swoją funkcję, muszą być dopasowane do rodzaju pomieszczenia. Inne klamki sprawdzą się w łazience, a jeszcze inne w salonie. Niezależnie jednak od tego, do jakiego pomieszczenia i drzwi chcemy je dobrać, musimy zwrócić uwagę na cztery rzeczy:

Ciężar – jeśli w danym pomieszczeniu mamy duże i masywne drzwi, klamka powinna być dopasowana do ich ciężaru. Jeśli zamontujemy zbyt małą klamkę, to będziemy musieli wkładać za każdym razem sporo wysiłku, aby otworzyć drzwi.

Zamek – niektóre drzwi mają już wbudowany zamek (np. drzwi do łazienki). Jeśli jednak chcemy zamontować go w drzwiach np. do salonu, to musimy tak go dobrać, aby pasował rozmiarem do otworu w tarczy klamki.

Podwójne wspomaganie – przy dużych i masywnych drzwiach istotne jest, by klamka posiadała sprężyny po obu stronach. Dzięki temu klamka nie luzuje się, a po jej naciśnięciu wraca do pierwotnej pozycji.

Właściwa strona – nie wszystkie klamki są uniwersalne i można montować je zarówno do lewoskrzydłowych jak i prawoskrzydłowych drzwi. Przy zakupie klamki trzeba więc upewnić się, że wybieramy tę właściwą.

Rodzaje tworzyw klamek

Klamka do montażu w drzwiach wewnętrznych to nie tylko funkcjonalny, ale także estetyczny element wykończenia. Konstrukcja musi być wytrzymała, jeśli drzwi mają być często otwierane. Czym różnią się od siebie materiały, z których zostały wykonane klamki?


Klamki, gałki, pochwyty…

Uchwyty do drzwi są dwustronne, dlatego kupując klamkę otrzymujemy komplet elementów do zamontowania po obu stronach skrzydła. Jeśli jednak od dawna marzymy o pięknej gałce lub jesteśmy miłośnikami minimalizmu, możemy ją zamontować po jednej stronie. Wszystkie elementy montażowe są ukryte pod szyldem. Przekręcenie gałki zwalnia blokadę skrzydła.

 

Pochwyty są wybierane do nowoczesnych drzwi zewnętrznych, ponieważ pełnią funkcję dekoracyjną. Coraz częściej jednak są montowane w łazienkach. Mogą odstawać od skrzydła drzwi na kilka lub kilkanaście centymetrów – montowane są w pionie lub pod skosem. Pochwyty są bardzo długie; mogą mieć ponad metr długości.

 

Klamki do drzwi są najczęściej wybieranym rodzajem uchwytu, ze względu na mnogość materiałów oraz kształtów. Naciśnięcie rękojeści powoduje, że zwalnia się zamek w drzwiach i możemy pociągnąć skrzydło, by je otworzyć. Długość, grubość oraz rodzaj wykończenia klamki jest zależna od naszych preferencji.

Faktury klamek

Niezależnie od rodzaju pomieszczenia, każda klamka ma inną fakturę oraz kształt. Na rynku są dostępne klamki o wykończeniu matowym, błyszczącym oraz satynowym z różnymi zdobieniami. Aby dobrać odpowiednią fakturę klamki miejmy na uwadze m.in. zawiasy w drzwiach. Jeśli są błyszczące, z matową klamką będą wyglądały nieestetycznie. Minusem błyszczących klamek jest to, że widać na nich odciski palców, natomiast na powierzchni satynowej uwidaczniają się wszelkie zabrudzenia.


Zobacz naszą ofertę klamek
Współpraca

Stany magazynowe

Dowiedz się więcej »
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]