Drewniane czy plastikowe - wybieramy stolarkę okienną

Wybór odpowiedniej stolarki okiennej to nie takie proste zadanie. Najbardziej popularne są okna drewniane oraz plastikowe. Okna drewniane doskonale prezentują się w tradycyjnych wnętrzach, z kolei plastikowe to przede wszystkim nowoczesność. Jeśli nie możesz podjąć decyzji, sprawdź, jakie są zalety i wady tych typów okien.


okno drewnianeOkna drewniane - wytrzymałość i ponadczasowość

 

Okna drewniane są coraz częściej wybierane przez inwestorów, ze względu na swoje właściwości. Co więcej, to element, który nadaje prestiżu, co jednak przekłada się na jego cenę. Okna drewniane są nieco droższe od plastikowych. To materiał naturalny, a konkretne cechy zależą od rodzaju użytego drewna. Popularne jest drewno sosnowe, ze względu na to, że to tani i łatwodostępny surowiec. Do gatunków o lepszych parametrach należą m.in. jodła, świerk, czy też dąb.


Jakie są zalety okien drewnianych? Przede wszystkim to ich trwałość, co zapewnia trójwarstwowe klejenie w sposób naprzemienny. Z drewna można wykonać przeróżne kształty ram okiennych, ze względu na łatwość obrabiania. Okna wykonane z tego materiału charakteryzują się także lepszą odpornością na różnice temperatur. To także dobre rozwiązanie w przypadku dużych powierzchni, są przede wszystkim bardziej stabilne niż PCV.


Czy okna drewniane mają jakieś wady? Dla użytkowników tych okien minusem może być wymagana konserwacja tych okien. Istotne jest regularne sprawdzanie lakieru, co przedłuży ich żywotność i trwałość. Co kilka lat, należy je odnowić, lecz nie jest to wcale skomplikowany proces - wystarczy papier ścierny i nowa warstwa lakieru.

 


Sprawdź nasze okna drewniane i plastikoweOkna plastikowe - dlaczego warto?

 

To najbardziej popularny rodzaj stolarki okiennej w Polsce. Są tańsze od okien drewnianych, a ich parametry mimo to bardzo zbliżone. Co więcej, okna te przede wszystkim nie wymagają żadnej konserwacji. Okna plastikowe są lekkie, a jednocześnie bardzo trwałe, znoszą obciążenia i długotrwałą eksploatację.


Mówiąc o zaletach okien PCV, należy wspomnieć przede wszystkim o ich stosunku jakości do ceny. Nie są zbyt drogie, a mimo to odznaczają się wysokim stopniem szczelności. Profile okien plastikowych są bardzo wytrzymałe, a ich lekkość sprawia, że są łatwe w montażu. To także oszczędności! Jest to rozwiązanie energooszczędne, dzięki pakietom szybowym oraz profilom o kilkukomorowej budowie okna.


A co z wadami? Z pewnością okna te nie są dobrym rozwiązaniem w przypadku dużych przeszkleń. Z plastikowych okien trudno także uzyskać dowolne kształty, co odróżnia je od okien drewnianych. Technologia produkcji nastawiona jest zazwyczaj na dużą liczbę jednakowych egzemplarzy.

 

Okna drewniane vs. okna plastikowe - porównanie

 

Drewniane

Plastikowe

solidne i mniej podatne na odkształcenia
tanie
naturalne i ekologiczne
odporne na wilgoć i wodę
łatwe w naprawie
nie jest możliwa ich naprawa
możliwa zmiana koloru
lekkie dzięki swojej budowie
niezbędna konserwacja
nie wymagają konserwacji

 

 

Kiedy wybrać drewniane okna?


Najlepiej drewniane okna sprawdzą się w przypadku... drewnianych domów! Doskonale będą prezentować się jako uzupełnienie całej architektury, a okna plastikowe po prostu nie będą pasować. Innym powodem, dlaczego warto wybrać te okna, to postawienie na naturalne materiały. Jeśli cenisz sobie estetykę i uniwersalność, to doskonały wybór!okno plastikowe


Jeśli jednak okna plastikowe, to dlatego, że...

 
Wszystko zależy od potrzeb!


Okna drewniane i plastikowe mają odmienne właściwości. Dlatego wybór odpowiedniego materiału zależy przede wszystkim od potrzeb oraz gustu użytkowników. Warto przeanalizować, jakie parametry będą dla nas najbardziej istotne i wówczas podjąć decyzje. Nie ma jednej odpowiedzi na to, który rodzaj okien jest lepszy, ponieważ mają one zupełnie odmienne cechy.

 


Sprawdź nasze realizacje okienWspółpraca

Stany magazynowe

Dowiedz się więcej »
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]